آزمون تافل اینترنتی چیست؟

آزمون استاندارد تافل IBT، توانایی افراد غیر انگلیسی زبان را در کاربرد و درک انگلیسی به هنگام خواندن ، نوشتن ، شنیدن و صحبت کردن به انگلیسی در کلاس دانشگاه ارزیابی می کند. این آزمون به گونه ای طراحی شده است تا شرکت کنندگان با آمادگی و اعتماد به نفس بیشتری در کلاسهای خود در دانشگاههای بین المللی که به زبان انگلیسی برگزار می شوند، حاضر گردند.

درباره نمرات آزمون تافل IBT
  • هر دانشکده یا دانشگاه نمره حد نصاب قبولی نمره تافل را در وبسایت رسمی آن دانشگاه اعلام می کند.
  • برای هر مهارت ریدیدنگ، لیسنینگ، اسپیکینگ و رایتینگ نمره شرکت کننده از از 0 تا 30 اعلام شده و در مجموع نمره آزمون 0 تا 120 خواهد بود.
  • اعتبار مدرک تافل برای دو سال پس از تاریخ آزمون معتبر است. برای  مهاجرت به استرالیا  مدرک آزمون تافل تا 3 سال معتبر است. 
  • هر چند بار که بخواهید می توانید در این آزمون شرکت کنید تا نمره بهتری  کسب کنید (فاصله دو آزمون متوالی باید بیش از سه روز باشد). 
  • چنانچه در عرض دو سال بیش از یکبار در آزمون تافل شرکت کرده باشید، گزینه My best در کارنامه شما بهترین نمراتتان را برای هر بخش طی دو سال اخیر نشان می دهد. بنابراین می توانید بهترین عملکرد خود را به دانشگاه مقصدتان ارائه دهید. هر چند که برخی از دانشگاهها فقط نمره آخرین آزمون شما را می پذیرند.
دریافت و ارسال نمره تافل

  • در پایان آزمون ، نمرات غیررسمی خود را برای بخشهای ریدینگ و لیسنینگ مشاهده خواهید کرد تا  در مورد گزارش نمرات خود کاملاً آگاهانه تر تصمیم  بگیرید.
  • نمرات رسمی شما برای هر 4 بخش آزمون تقریباً در مدت 6 روز آماده می شود و می توانید به راحتی آنها را بصورت آنلاین مشاهده کنید.
  • شما می توانید طی 8 روز پس از آزمون نسخه PDF  کارنامه خود را از حساب کاربری خود در ETS دریافت کنید.
  • اگر هنگام ثبت نام ارسال کارنامه کاغذی را انتخاب کرده باشید، نتیجه آزمونتان توسط ETS بعد از 11 روز ارسال خواهد شد.
  • نمرات شما حداکثر به چهار دانشگاهی که قبل از روز آزمون انتخاب می کنید ارسال می شود.

ثبت نام، تاریخ و محل برگزاری آزمون تافل

پنج تا شش ماه قبل از تاریخ مورد نظرتان می توانید از طریق سایت ETS برگزار کننده آزمون تافل در این آزمون ثبت نام کنید. همچنین فقط حداکثر تا 2 روز قبل از تاریخ آزمون به صورت آنلاین میتوانید در آزمون ثبت نام کنید. با این حال ، توصیه می کنیم برای رزرو صندلی خود زودتر ثبت نام کنید. بعلاوه، به تازگی تایمهای بعد از ظهر هم اضافه شده است. به هنگام ثبت نام تاریخ های آزمون در مراکز (سنترهای) محل زندگی خودتان یا شهرهای نزدیک را بررسی کنید. از تجربیات سایرین در این مورد میتوانید بهره مند شوید.
ثبت نام آنلاین از طریق ETS ساده ترین روش است که از طریق سایتهایی همچون تهران پیمنت میتوانید انجام دهید (وبسایت ذکر شده صرفا جهت معرفی است). خرید ووچر از طریق سازمان سنجش و مراکز مربوطه هم راه دیگری برای ثبت نام است.

آزمن تافل اینترنتی TOEFL  IBT  به منظور کمک به دانشجویان بین المللی برای تحصیل در دانشگاههای معتبر جهان  از جمله ایالات متحده ، انگلیس ، استرالیا و کانادا طراحی شده است. این آزمون همچنین برای یافتن شغل مناسب در برخی از کشورها مورد پذیرش شرکت ها و سازمانهای معتبر است. خاطر نشان میشود که آزمون تافل در برخی از کشورها از جمله استرالیا برای برنامه های مهاجرتی پذیرفته میشود.

معتبر در جهان

نتیجه آزمون تافل اینترنتی TOEFL IBT  در بالغ بر 11000 دانشگاه و موسسه علمی معتبر در 150 کشور جهان پذیرفته می شود.

ایالات متحده آمریکا

از هر 10 دانشگاه آمریکایی 9 دانشگاه آزمون تافل اینترنتی را به سایر آزمون ها ترجیح می دهند. دانشگاههای آمریکایی در کل این آزمون را بیش از سایر آزمونهای زبان انگلیسی می پذیرند.

محبوبترین در کانادا

بیش از 80% از برنامه های تحصیلات تکمیلی در کانادا تافل اینترنتی را به سایر آزمونهای بین المللی زبان انگلیسی ترجیح می دهند. 

استرالیا و نیوزلند

100 درصد دانشگاههای استرالیا و نیوزلند نتیجه تافل اینترنتی را می پذیرند. مدرک تافل اینترنتی برای برنامه های مهاجرتی استرالیا و نیوزلند معتبر است.

فرانسه و آلمان

دانشگاههای فرانسه و آلمان مدرک آزمون تافل اینترنتی را بیش از سایر مدارک بین المللی زبان انگلیسی می پذیرند.

انگلستان

بیش از 98 درصد از دانشگاههای انگلستان مدرک تافل اینترنتی را می پذیرند. از جمله 100 درصد دانشگاههای گروه راسل تافل را پذیرفته و هیچ تفاوتی بین این آزمون و سایر آزمونهای بین المللی قائل نمی شوند. برای اطلاع از نمره تافل مورد نیاز 50 دانشگاه برتر انگلستان کلیک کنید

*گروه راسل: 24 دانشگاه بریتانیایی که 2/3 بودجه پژوهشی بریتانیا را به خود اختصاص می دهند، از جمله دانشگاههای کمبریج، شفیلد، لیورپول و …    

ساختار آزمون تافل

آزمون تافل IBT دارای چهار بخش است و به صورت اینترنتی در مراکز (سنترهای) مجاز برگزاری آزمون تافل انجام میگیرد. ساختار اجمالی آزمون تافل به صورت زیر است:

مهارت

زمان

(دقیقه)

تعداد سوالات بررسی اجمالی
ریدینگ
54—72 دقیقه
30—40 سوال
سه یا چهار متن خوانده و به سوالات پاسخ میدهید.
لیسنینگ
41—57 
28—39 سوال
به مکالمه ها یا سخنرانی یا بحث در کلاس گوش داده  و سپس به سوالات پاسخ می دهید. 
استراحت
10  
اسپیکینگ
17 
4 تسک
در مورد موضوعات آشنا با میکروفون صحبت کنید و درباره مطالبی که درباره آنها خوانده اید و آنها را شنیده اید صحبت کنید
رایتینگ
50 
2 تسک
در تسک اول متن آکادمیک میخوانید و سپس به یک لکچر در همین زمینه گوش میدهید و 20 دقیقه زمان دارید تا یک رایتینگ بنویسید.
در تسک دوم در مورد یک موضوع یک رایتینگ خواهید نوشت. 

 منبع مقاله: https://www.toeflgoanywhere.org